Komentár k dielu Legenda o Thraénových deťoch

Mladé dielo mladého autora, ktorý si síce ukrojil veľký kus koláča ale boj s ním nevzdáva. Ešte trocha a bude načisto zjedený a ja (čoby čitateľ) spokojný :)

autor: Matúš Novanský

Ahoj, Matúš.

Ako si ma požiadal, tak som aj splnil a prečítal si celý tvoj príspevok. Bolo toho viac než som čakal a dnes som nefungoval ani na 40% takže mi prečítanie zabralo asi hodinu no neľutujem ani sekundu. Príbeh ktorý sa začal pomaličky rozvíjať je naozaj pútavý, príbeh troch súrodencov je takmer magický a dáva tušiť, že bratia so sestrou zažijú pri putovaní mnoho dobrodružstiev. Píšeš celkom jednoduchou formou (čo sa pochopenia textu týka a to beriem ako významné plus) takže nemám problém si urobiť celkom presný obraz o tom čo sa práve v príbehu deje.

ebol by som to však ja keby som iba chválil takže ti prinášam aj pár poznámok k textu.

Myslím si, že píšeš to čo ťa momentálne napadne a nepozeráš sa veľmi dozadu. Premýšľaš nad dejom, čo sa stane najbližších päť, sedem, desať strán dopredu a hľadáš správne slová ktorými vystihnúť to, čo chceš dať do diela. Teda presne ako ja. S tým však prichádzajú isté patálie ktorým som sa nevyhol ako ja, tak ani ty. Ide hlavne o opakovanie tých istých slov vo vetách tesne po sebe a občas pračudesná konštrukcia viet. To sa dá ale jednoducho odstrániť a keď si budeš kompletné dielo čítať po sebe ešte raz tak odhalíš takého nezrovnalosti celkom ľahko. Tak ako ja teraz čítam po večeroch svoju knihu a mením slová a slovosledy ako na bežiacom páse.

Druhou vecou ktorú chcem podotknúť sú miery a váhy. Musíš si pevne stanoviť aký systém budeš používať pretože aj keď si človek dokáže urobiť dobrý obraz o predmete alebo vzdialenosti nech už ju popíšeš akokoľvek, vo výsledku to vyzerá chaoticky. Zatiaľ čo som sa stretol so stredovekou fantasy, nikde som nevidel metrický systém. Stopy, siahy, kroky, lakte, jednoducho staré a sedliackym rozumom odmerateľné miery sa vyskytujú omnoho častejšie a nekričia tak v diele.

Ináč som naozaj zvedavý ako sa príbeh bude vyvíjať a aj keď mi trojica hlavných hrdinov príde trocha zvláštna (predsa len deti pobehujúce svetom, rušiace starú kliatbu ktorú nedokázali prelomiť starí harcovníci ich rodu...) myslím, že s týmto faktom rátaš a prinesieš nám uveriteľný svet so sľubne vyzerajúcim príbehom.

Ukážku z diela nájdete na adresehttp://www.mamtalent.sk/legenda-o-thraenovych-detoch.phtml?program=1&ma__0__id_b=1470

Marek J. Kolcun
Hore